Wampler Latitude - Deluxe Tremolo
Item No. : 163107
The specialist's opinion
The Wampler Latitude - Tremolo Deluxe is the brand's first tremolo pedal.
It is equipped with a Tap Tempo, a 4-position selector to determine the time divisions (quarter note, eighth note, eighth note triplet) and a selector to choose from 3 waveforms (sine, triangular or square).
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Speed |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 mm |
| Width : | 100 mm |
| Height : | 58 mm |
| Weights : | 400 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals




