Joyo Tuner & Power Supply Pedal
Item No. : 209340
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
JOYO Audio offers a compact and practical solution for combining the essential tools of the guitarist's pedalboard, which don't necessarily produce sound, but enable it to be achieved.
The Power Tune combines power supply and tuner in one outstanding, space-saving and noise-reducing product.
The POWER section features a low-noise filtered output, protected against short circuits and overcurrents. Six outputs provide a standard 100 mA of power for most of your console's standard analog pedals, while two additional outputs can deliver an impressive 500 mA, covering even the most demanding digital effects.
The TUNE section is displayed on a large LED screen, perfectly legible whatever the lighting conditions. Its fast, high-performance Chromatic tuning algorithm ensures fast, responsive note detection, whatever the guitarist or bassist. You can, of course, use Power Tune independently; the tuner section features True Bypass circuitry to minimize signal loss.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1x 12V 2.1mm center negative |
| Sorties : | 7x 9V outputs for a total of 2000 mA |
| Electronics | |
| Power supply : | 12V DC |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 mm |
| Width : | 65 mm |
| Height : | 38 mm |
| Weights : | 230 g |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Effects pedals




