Fender Deluxe Padded Rumble 200/500/Stage Amplifier Cover
Item No. : 213072
| Color : | Black |
| Padding thickness : | 5 mm |
| Outer pocket : | No |
The specialist's opinion
Protect your amp with top-of-the-range protection.
The Deluxe Padded Fender® Amplifier Cover is specially designed for your Fender Rumble™ 200/500/Stage amplifier and offers superior padding and security.
Featuring 5mm padding throughout and a secure flap system under the handle, it offers maximum protection against bumps, scratches and wear from transport. It's custom-fitted for a perfect fit and features an embossed Fender badge for a classic, professional look.
- High-quality black nylon cover with embossed Fender logo for a classic look
- Heavy-duty 1000D nylon exterior for maximum durability
- 5 mm padding on all sides for superior impact protection
- Smooth 420D inner lining for ease of donning and doffing
- Hook-and-loop flap under the handle to keep the cover securely in place during transport
- Designed to fit Rumble™ 200/500/Stage amplifiers
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Compatible with : | Rumble 200, Rumble 500, Stage |
| Series : | Deluxe Padded |
| Color : | Black |
| Exterior : | Nylon |
| Padding thickness : | 5 mm |
| Outer pocket : | No |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 0.91 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | CN |

Our specialists at your service
Guitar Bags and Cases




