Almansa Guitarras Student 401 Requinto (1/2) 544 mm - glossy finish
Item No. : 176024
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Sapele |
| Sides : | Sapele |
The specialist's opinion
A study guitar with a thinner nut.
ideal for beginners.
Almansa presents an excellent study guitar, an instrument that will accompany you in the long term, an excellent quality as well as a very good quality / price ratio. A much thinner nut width for more comfort, its carefully chosen cedar top for more depth, its rosewood back and sides for more bass and warmth.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | Studio |
| Series : | 401 |
| Body | |
| Size / Shape : | 1/2 |
| Cutaway : | No Cutaway |
| Top : | Solid Cedar |
| Fond : | Sapele |
| Sides : | Sapele |
| Depth : | 95 mm à 102 mm |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Glossy varnish |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Gloss |
| Fretboard : | Indian rosewood |
| Radius : | Radius Plat |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 18 |
| Nut : | Melamine |
| Nut width : | 48 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 544 mm |
| Bridge : | Ebony |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Spain |

Our specialists at your service
Kids Guitars




