Fender Newporter Player Left-Handed, Walnut Fingerboard, Gold Pickguard, Natural
Item No. : 208985
| Body shape : | Newporter |
| Fretboard : | Walnut |
The specialist's opinion
Inspired by the iconic designs of Fender electric guitars, California Player acoustic guitars evoke the spirit of West Coast adventure and freedom, inviting musicians to explore their individual creativity and disrupt the status quo.
Made with an X-braced solid spruce top and sapele back and sides, the Newporter Player's medium-sized auditorium body produces a versatile voice that's both articulate and powerful, while offering a comfortable feel for hours of inspiration.
The nato neck is designed with an easy-to-play "C"-shaped profile, a 25.5-inch scale length and a backward-sloping inline 6 headstock for a distinctive look derived from Fender's Electric guitars DNA. Other notable details include vintage-style tuners for smooth, accurate tuning, a headstock Nut and GraphTech® NuBone® bridge Nut for detailed harmonic character. The integrated Fishman® Flex preamplifier system faithfully reproduces the guitar's natural sound when plugged into an amplifier or recording device.
Audacious, catchy and unique, the California Series instruments make no compromise between effortless playability, superior tone and remarkable style for those who aspire to play something different.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | California |
| Body | |
| Body shape : | Newporter |
| Body : | Solid Spruce Top with Laminated Sapele Back and Sides |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss Poly |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Nato |
| Fretboard finish : | Satin Urethane |
| Fretboard : | Walnut |
| Radius : | 15.75" (400 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Graph Tech® NuBone™ |
| Nut width : | 1.69" (43 mm) |
| Fittings | |
| Fittings finish : | Nickel |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® Dura-Tone® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges), PN 0730880303 |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 4.42 kg |

Our specialists at your service
Left Handed Guitars & Basses




