Salvi Arianna bright nature
Item No. : 178766
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | Fiemme Valley red fir |
The specialist's opinion
The eye is won over by the multicolored inlays of wood selected by Salvi from all over the world: from rosewood to olive, from ebony to maple.
A magnificent harp, and as special as its tone.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | Fiemme Valley red fir |
| Finish : | Olive, rosewood, maple and ebony inlays |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 187 cm |
| Width : | 100 cm |
| Soundboard width : | 57 cm |
| Weights : | 42 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps


