EV Electro Voice PL37 overhead
Item No. : 138597
| Transducer : | Small diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Usa |
The specialist's opinion
The EV Electro Voice PL37 microphone is a condenser microphone with a cardioid pattern.
It is specially designed for overhead sound recording and also for percussion.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Small diaphragm capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 50 Hz - 16 kHz |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 176 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Clip and case |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Microphones





