Rode Broadcaster
Item No. : 182640
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Australia |
The specialist's opinion
The Rode Broadcaster Microphone is a large-diaphragm cardioid studio condenser microphone.
it is ideal for post-production and radio studios.
It has a remotely switchable "ON AIR" LED.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Large diaphragm capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 000 Hz. |
| SPL Max : | 114 dB |
| Impedance : | 40 Ohm |
| Sensitivity : | - 34 dB re 1V/Pa |
| Else : | Low Cut filter for vocals. - Internal anti-pop filter. |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 167 mm |
| Diameter : | 50 mm |
| Weights : | 577 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Microphone clamp |
| Manufacture : | Australia |

Our specialists at your service
Microphones

