Samson GO MIC Portable USB Condenser Microphone
Item No. : 189088
| Transducer : | USB |
| Manufacture : | Usa |
The specialist's opinion
The Samson Go Mic is a very small USB microphone with an ingenious mounting system for hanging it on your computer.
Ideal for streaming.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | USB |
| Directivity : | Multi directivity |
| Frequency response : | (cardioide): 80Hz - 18kHZ - (omni) :20Hz - 20kHZ |
| SPL Max : | 121 db |
| Sensitivity : | -47 +/- 2dB/Pa |
| Else : | Polarité : Cardioide et Omni |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 70.5 mm x 43.5 mm x 23 mm |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Un câble USB, un adaptateur permettant de la fixer à un pied de micro et une sacoche de transport. |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Microphones
