Sennheiser MK4
Item No. : 157501
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | DE |
Boullard Price:
399.–The specialist's opinion
The Sennheiser MK 4 microphone is a large diaphragm condenser microphone with a cardioid pattern.
It is ideal for recording vocals and any acoustic instrument.
Its very low self-noise will seduce you.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 - 20 000 Hz |
| SPL Max : | 140 dB |
| Sensitivity : | 25 mV/Pa |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 260 |
| Diameter : | 57 mm |
| Weights : | 485 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Large diaphragm condenser microphone, cardioid polar pattern, silver, supplied with microphone clamp and pouch |
| Manufacture : | DE |

Our specialists at your service
Microphones

