QSC GXD4 2x600W DSP Amplifier
Item No. : 182348
| Power : | - 8 Ohm, dynamique, les deux canaux... |
The specialist's opinion
The QSC GXD 4 amplifier is not a very big amplifier (2 units) but still produces 2 x 600 watts at 4 ohms and up to 1600 watts at peak, which allows it to be used in many situations.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Power : | - 8 Ohm, dynamic, both channels operating 600W - 4 Ohm, dynamic, both channels operating 800W - 8 Ohm, continuous, both channels operating 400W - 4 Ohm, continuous, both channels operating 600W |
| Signal to noise ratio : | 100 dB |
| Bandwidth : | 20 Hz – 20 kHz |
| Filters : | - DSP functions 4th order LR high pass filters, adjustable frequency from 20 Hz to 4 kHz - 4th order LR low pass filter, adjustable frequency from 60 Hz to 4 kHz |
| Connectors : | - Input connectors (each channel) XLR 3-pin female / 6.35mm jack (TRS), balanced - Output connectors (each channel) NL4 (channel 1 - 1 +/-, channel 2 - 2 + / -), terminal blocks |
| Else : | - 4-band parametric equalizer with frequency, gain and bandwidth adjustment - Peak limiter with selection of power, aggressiveness and impedance - Delay of 50 ms max. |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 48.3 cm |
| Width : | 25.9 cm |
| Height : | 8.9 cm (2u) |
| Weights : | 5.1 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Amplifiers
