Soundcraft SI IMPACT Digital Mixing Desk 26 Fader
Item No. : 170851
| Number of channels : | 32 |
Boullard Price:
3'402.–The specialist's opinion
The SoundCraft Si IMPACT digital mixer is a 40-channel console incorporating a 32 x 32 audio interface.
Equipped with high-quality LEXICON effects, you can manage them remotely from your Ipad.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 32 |
| Microphone inputs : | 32 |
| Mono / line inputs : | 8 |
| Auxiliaries : | 16 |
| Egaliseur : | yes |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | yes |
| Effects : | 4x Lexicon effect devices |
| Else : | Application for remote control via iPad |
| Interface audio : | 32 x 32 USB audio interface (for Windows and Mac OS X from version 10.7) - with the free update 2.0 the console can handle 80 channels |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 75 cm |
| Width : | 50 cm |
| Height : | 16 cm |
| Weights : | 20 kg |

Our specialists at your service
Mixers



