Zoom L-20 LiveTrak
Item No. : 179870
| Number of channels : | 20 |
The specialist's opinion
The Zoom LiveTrak L-20 mixer is an ideal digital mixer for miking or performing live.
The 6 auxiliary channels make it easy to manage InEar returns and the audio interface part makes it an efficient sound card.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 20 |
| Microphone inputs : | 16 |
| Mono / line inputs : | 16 |
| Stereo inputs : | 2 |
| Auxiliaries : | 6 |
| Egaliseur : | yes |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | yes |
| Effects : | - 20 built-in chorus, delay and reverb effects with adjustable parameters - Two effects buses |
| Else : | Simultaneous recording of 20 tracks, playback of 22 tracks |
| Interface audio : | - 22-in / 4-out USB audio interface - Audio recording on SD card up to 24 bits / 96 kHz |
| Headphone output : | 7 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 44.5 cm |
| Width : | 38.84 cm |
| Height : | 8.26 cm |
| Weights : | 3.71 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers
