Mackie DL16S Wireless Live Mixer
Item No. : 180169
| Number of channels : | 16 |
The specialist's opinion
The Mackie DL16S Digital Mixing Console is remotely controllable with a tablet.
(PC, Mac and Android compatible) With an integrated multi-effects, 16 inputs and 6 auxiliaries, this rack-mountable mixer will allow you to mix in any situation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 16 |
| Microphone inputs : | 16 |
| Mono / line inputs : | 8 |
| Auxiliaries : | 6 |
| Egaliseur : | yes |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | yes |
| Effects : | DSP complet |
| Else : | Compatible with iOS and Android "Built-Like-A-Tank" design adapted to the stage |
| Interface audio : | Multitrack recording via USB input / output: 16x16 channels |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 35.8 cm |
| Width : | 14.7 cm |
| Height : | 14.2 cm |
| Weights : | 2.8 kg |
| Rack mount kit : | yes |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers

