Allen & Heath SQ-7
Item No. : 183697
| Number of channels : | 48 |
Boullard Price:
5'760.–The specialist's opinion
The Allen & Heath SQ-7 mixer is a customizable digital console with the ability to name and color-code each input and each output and assign certain keys to suit your needs.
The 7 "screen surrounded by backlit potentiometers gives you quick access to all the settings.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 48 |
| Microphone inputs : | 32 |
| Mono / line inputs : | 32 |
| Auxiliaries : | 14 |
| Egaliseur : | yes |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | yes |
| Effects : | 8 stereo FX with stereo returns |
| Else : | 16 assignable SoftKeys 8 assignable SoftRotaries LCD display per channel |
| Interface audio : | 32 x 32 channel USB audio interface |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 80.4 cm |
| Width : | 51.49 cm |
| Height : | 19.8 cm |
| Weights : | 17.8 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers







