Midas (m32 live)
Item No. : 183709
| Number of channels : | 40 |
The specialist's opinion
The MIDAS M32 LIVE mixer is a digital console equipped with Midas PRO microphone preamps.
Its chassis and motorized fader are durable, making it an ideal mixer for going from festival to festival.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 40 |
| Microphone inputs : | 32 |
| Mono / line inputs : | 32 |
| Stereo inputs : | 8 |
| Auxiliaries : | 16 |
| Egaliseur : | yes |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | yes |
| Effects : | 8 assignable stereo effects from a choice of 24 |
| Interface audio : | Interface audio USB 32x32 |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 89.1 cm |
| Width : | 60.7 cm |
| Height : | 25.6 cm |
| Weights : | 24.5 kg |

Our specialists at your service
Mixers







