Zoom L-8 LiveTrak
Item No. : 184174
| Number of channels : | 6 |
The specialist's opinion
The Zoom LiveTrak L-8 mixer is an ideal digital mixer for miking or performing live.
The 3 auxiliary channels make it easy to manage InEar returns and the audio interface part makes it an efficient sound card.
Perfect for streaming or podcasts
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 6 |
| Microphone inputs : | 6 |
| Mono / line inputs : | 8 |
| Stereo inputs : | 1 |
| Auxiliaries : | 3 |
| Egaliseur : | yes |
| Phantom power : | yes |
| Compressor : | yes |
| Effects : | Internal multi-effects (8 built-in effects) |
| Else : | 6 assignable pads with 13 preset sounds |
| Interface audio : | - USB audio interface mode 22 inputs / 4 outputs - USB 2.0 port with Class-compliant mode (ios compatibility) and SD / SDHC and SDXC port - Operation up to 24/96 kHz - Simultaneous recording on computer and SD up to 48 kHz |
| Headphone output : | 4 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 28.2 cm |
| Width : | 26.8 cm |
| Height : | 7.4 cm |
| Weights : | 1.56 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers
