Presonus StudioLive AR8c 8-Channel Mixer / USB-C Audio Interface
Item No. : 186435
| Number of channels : | 8 |
The specialist's opinion
The Presonus StudioLive AR8c mixing console is a hybrid console with an analog mixing part and a digital part.
Indeed it acts as a sound card when it is connected to a computer and allows you to record each track separately.
You can also record the master of a concert without a computer on an SD card.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 8 |
| Microphone inputs : | 4 |
| Mono / line inputs : | 2 |
| Stereo inputs : | 2 |
| Auxiliaries : | 1 |
| Phantom power : | yes |
| Effects : | Stereo effects processor with 16 presets, dedicated send / return, and bypass footswitch |
| Else : | 2x2 SD card recorder (records the master); compatible with SD and SDHC formats (32 GB maximum) - Stereo Super Channel (Ch. 7/8): Bluetooth 5.0, RCA inputs, 3.5mm minijack, and SD / USB switch for stereo playback |
| Interface audio : | 8x4 24-bit / 96 kHz audio interface, USB 2.0 (USB-C connection); records each channel plus the master |
| Integrated audio player : | yes |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 28.4 cm |
| Width : | 31.3 cm |
| Height : | 8.9 cm |
| Weights : | 3.20 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers


