QSC K-Series K12.2 12'' Active Speakers
Item No. : 174482
| Maximum power : | 2000 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The QSC K12.
2 PA loudspeaker is a professional column equipped with a 3-channel mixer as well as an adjustable DSP thanks to an LCD screen.
Its 2000W power allows you to be comfortable in many situations.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 2000 W |
| SPL Maximum : | 132 dB |
| Frequency response : | 45 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 75° radial |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | Channel A input: 1 XLR / 6.3mm combo input, mic / line input (switchable), gain control, channel A signal LED Output: 1 x XLR, Channel B input: 1x XLR / 6.3 jack combo plug mm instrument / line level (switchable), gain control, channel signal LED Output B: 1 x XLR, Channel C input: 1x 3.5mm stereo mini-jack, gain control, signal LED, Mix-out output (post-gain): 1 x XLR |
| Bluetooth : | No |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 12" |
| HF : | 1.4" |
| Length : | 35 cm |
| Width : | 35.6 cm |
| Height : | 60.2 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 17.7 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Sound speakers
