QSC K-Series K8.2 8'' Active Speakers
Item No. : 174484
| Maximum power : | 2000 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The QSC K8.
2 PA loudspeaker is a professional column equipped with a 3-channel mixer as well as an adjustable DSP thanks to an LCD screen.
Its 2000W power allows you to be comfortable in many situations.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 2000 W |
| SPL Maximum : | 128 dB |
| Frequency response : | 55 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 105° |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | - 2 combo inputs - 1 stereo mini-jack input (3.5mm) - 2 XLR Loop Thru outputs - 1 XLR Mix out |
| Bluetooth : | No |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 8" |
| HF : | 1.4" |
| Length : | 26.9 cm |
| Width : | 28 cm |
| Height : | 44.9 cm |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | ABS |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Sound speakers
