QSC CP12 12'' Active Speakers
Item No. : 179689
| Maximum power : | 1000 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The QSC CP12 loudspeaker is a lightweight, robust and powerful active column at the same time.
It is ideal for small services or for a conference.
Its integrated DSP allows it to adapt to any situation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | 2-way active speaker |
| Maximum power : | 1000 W |
| SPL Maximum : | 126 dB |
| Frequency response : | 49 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 75° |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | - Two XLR / Jack combo input 6.35 mm - One 3.5 mm TRS input (Stereo Input) - One XLR output (Mix Out) |
| Bluetooth : | No |
| Else : | DSP : Commutateur 6 positions (Default, Contour, Danse, Floor, Speech,...) |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 12" |
| HF : | 1.4" |
| Length : | 32.3 cm |
| Width : | 35 cm |
| Height : | 51.6 cm |
| Stage monitor position : | Yes |
| Weights : | 13.7 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | ABS |
| Manufacture : | Usa |

Our specialists at your service
Sound speakers
