RCF HDL 28-A 8'' Active Array Loudspeaker
Item No. : 192736
| Maximum power : | 2200 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The RCF HDL 28-A is a compact, active touring system with 2-channel amplification for a wide range of applications, both indoors and outdoors, emphasizing vocal intelligibility.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Array system |
| Maximum power : | 2200 W |
| RMS power : | 2200 W |
| SPL Maximum : | 135 dB |
| Frequency response : | 50 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 100° |
| Connectors : | XLR, RDNet Ethercon |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 491 mm |
| Width : | 569 mm |
| Height : | 294 mm |
| Weights : | 20.6 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | MDF |

Our specialists at your service
Sound speakers
