Yamaha Stagepas 600BT
Item No. : 178219
| Maximum power : | 2 x 340 W |
| Color : | Black |
Boullard Price:
1'196.75*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
On this new 600BT model from the famous Yamaha STAGEPAS, a wide range of novelties is present.
You have new features: the potentiometers which have been reworked for better visibility on stage and the switchable stereo / mono inputs which make it possible to transform the stereo channels into two mono if the number of inputs is insufficient.
You will be able to stream audio from a smartphone, tablet or laptop via Bluetooth, within a radius of 10m.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Public address system |
| Maximum power : | 2 x 340 W |
| SPL Maximum : | 129 dB |
| Frequency response : | 55 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 90° x 60° |
| Connectors : | Detachable amplified 10-channel mixer: four mic / line inputs, six line inputs, 2 auxiliary stereo inputs on RCA and 3.5mm mini-jack |
| Bluetooth : | Yes |
| Else : | - SPX reverb, feedback filter, Knob Master EQ (2 bands) - Hi-Z high impedance inputs and phantom power |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 10" |
| HF : | 1.4" |
| Length : | 31.9 cm |
| Width : | 33.5 cm |
| Height : | 54.5 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | Total 25.6 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Japan |

Our specialists at your service
Sound speakers



