HK Audio Polar 10
Item No. : 189043
| Maximum power : | 2000 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The Polar 10 system from HK AUDIO is a versatile system that will find its place both on stage and in conference rooms.
Its power of 2000 watts and its integrated mixer with Bluetooth connection make it a complete and easily transportable system thanks to the transport bags supplied with it.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Array system |
| Maximum power : | 2000 W |
| SPL Maximum : | 126 dB |
| Frequency response : | 38 - 20000 Hz |
| Opening angle : | 120 x 20 |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | 2 switchable mic / line inputs: XLR / jack combo, 1 HiZ instrument input, 1 stereo cinch input, 1 XLR mix output |
| Bluetooth : | Yes |
| Else : | 24-bit DSP with 5 storable user presets: mode, master EQ, delay, display, Bluetooth |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 10" |
| HF : | 6 x 3" |
| Length : | 54.1 cm |
| Width : | 36.6 cm |
| Height : | 213 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 26.9 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | ABS |
| Manufacture : | Germany |

Our specialists at your service
Sound speakers




