RCF SUB 8006-AS Subwoofer with digital amplification of 2500W wooden construction 141 dB SPL 2x18 '' cardiode input and output on XLR
Item No. : 170174
| Maximum power : | 5000 W |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
The RCF SUB 8006-AS is the largest and most powerful subwoofer in the professional range.
If you like to have good sub-basses, this is for you.
Wheels are available as an option if you do not want to lift the 90 kg of this big baby ...
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Active subwoofer |
| Maximum power : | 5000 W |
| RMS power : | 2500 W |
| SPL Maximum : | 141 dB |
| Frequency response : | 30 - 120 Hz |
| Connectors : | XLR input and output |
| Bluetooth : | No |
| Else : | DSP controlled input section with selectable presets |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 2 x 18" |
| Length : | 110 cm |
| Width : | 70 cm |
| Height : | 70.9 cm |
| Stage monitor position : | No |
| Weights : | 90 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Sound speakers
