Roland SE-02 Analog Synthesizer
Item No. : 175870
| Number of voices : | 1 |
| Color : | Black |
Associated accessories
The specialist's opinion
Resulting from the collaboration between Roland and Studio Electronics, the SE-02 is the first product of the new Roland Boutique Designer series.
The SE-02 uses authentic discrete analog circuitry to create a synthesizer with a specially vintage sound and extensive programming options.
With a range of high quality knobs and switches and a complete sequencer, the SE-02 offers powerful sounds and textures as well as perfect ergonomics.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 1 |
| Number of keys : | 0 |
| Nombre de preset : | 384 (128 x 3 BANK) |
| Nombre de user : | Patch: 128 Pattern: 128 Song: 16 |
| Headphone output : | 1, mini jack 3.5 mm |
| Line output : | 1 mini Jack, 3,5 mm |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 128 mm |
| Width : | 300 mm |
| Height : | 46 mm |
| Weights : | 950 g |

Our specialists at your service
Synths & Samplers




