Moog Subharmonicon - Semi Modular Analog polyrhythmic Synthesizer
Item No. : 187014
| Number of voices : | 1 |
| Color : | Black |
Associated accessories
The specialist's opinion
Subharmonicon is a semi-modular polyrhythmic analog synthesizer that uses a 6-tone sound engine and multi-layered clock generator to explore the world of subharmonic, polyrhythm and the unique relationships they create.
The signature sound of Subharmonicon begins with two analog VCOs and four subharmonic oscillators for a total of six powerful sound sources.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 1 |
| Number of keys : | 0 |
| Number of oscillators : | 2 |
| Oscillators : | Analog |
| Nombre de preset : | 6-tone Subharmonic Chords, 4 Rhythmic Generators |
| MIDI in out : | MIDI IN only |
| Headphone output : | 1 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 30,5 cm |
| Width : | 13,3 cm |
| Height : | 10,2 cm |
| Weights : | 1,36 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers





