Novation Bass Station II
Item No. : 156658
| Number of keys : | 25 |
The specialist's opinion
Novation brings the Bass Station II back to life.
Like its ancestor, this monophonic analog synth has been reworked in most sections to offer a bigger sound.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of keys : | 25 |
| Type of keys : | Standard |
| Aftertouch : | Yes |
| Number of oscillators : | 2 |
| Oscillators : | Analog |
| Low frequency oscillators : | 2 |
| Envelope curves : | 1 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | 64 |
| Software Included : | No |
| Nombre de user : | 64 |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Sustain pedal : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 45.50 cm |
| Width : | 27.00 cm |
| Height : | 8.30 kg |
| Weights : | 3.70 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers






