Novation Summit
Item No. : 182924
| Number of voices : | 16 |
| Number of keys : | 61 |
| Color : | Natural |
The specialist's opinion
The Novation Summit stands out as one of the most complete and inspiring Synthesizers in its class.
Inheriting the much-loved Peak architecture, it takes the concept one step further with a true bi-timbral approach and ergonomics designed for demanding musicians, both in the studio and on stage.
With its three oscillators per voice and 16-voice polyphony, the Summit offers a particularly wide sound palette: warm analog textures, modern layers, massive basses or highly detailed evolving sounds. In fact, the New Oxford digital oscillators are one of its great strengths, combining the character and richness of an analog synth with the precision and flexibility of digital. Built-in wavetables, and the ability to import new ones, open up an extremely vast field of sound creation.
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 16 |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Standard |
| Aftertouch : | Yes |
| Oscillators : | Analog |
| Envelope curves : | 4 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Sustain pedal : | Yes |
| Headphone output : | 1 |
| Line output : | 2 jack unbalanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Natural |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 99.84 cm |
| Width : | 30.24 cm |
| Height : | 7.10 cm |
| Weights : | 11 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers




