Roland Fantom-06
Item No. : 196057
| Number of voices : | 128 x 2 |
| Number of keys : | 61 |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
Unify your musical visions
The Roland FANTOM-06 is a powerful synth capable of bringing together all your creative ideas, combining the sonic power and fluidity of the original FANTOM series.
Equipped with a 61-key keyboard, the FANTOM-06 provides everything you need to create and perform at the highest level. With thousands of Roland's best sounds, you'll be able to unleash your musical vision with a color touchscreen, convenient controls and extensive computer integration derived from flagship models.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Fantom |
| Configuration | |
| Number of voices : | 128 x 2 |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | 3500+ |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| Headphone output : | 2 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 100,6 cm |
| Width : | 32,3 cm |
| Height : | 9,5 cm |
| Weights : | 6,0 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers




