Ashun Sound Machines ASM Leviasynth Desktop
Item No. : 214069
| Number of voices : | 16 |
| Number of keys : | 16 |
| Color : | Black |
Boullard Price:
2'159.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
From the depths of the sonic oceans rises a new monster: the Leviasynth, the latest creation from Ashun Sound Machines.
The ASM Leviasynth is a 16-voice, 8-oscillator algorithmic synthesizer with analog filters that enhances both studio and stage, thanks to its robust steel chassis, Polytouch® polyphonic aftertouch keyboard and brand-new hybrid digital/analog synthesis engine.
Leviasynth is a masterpiece of unfailing sonic power.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Leviasynth |
| Configuration | |
| Number of voices : | 16 |
| Number of keys : | 16 |
| Type of keys : | Pads |
| Number of oscillators : | 8 |
| Oscillators : | Algorithmic synthesis with morphing |
| Low frequency oscillators : | 5 |
| Envelope curves : | 13 DAHDSR |
| Sequencer : | Yes |
| Nombre de pistes : | 3 |
| Arpeggiator : | Yes |
| Nombre de preset : | Single mode: 8 banks x 128 patches, Multi mode: 5 banks x 128 multi-patches |
| Pitch wheel : | Yes |
| Modulation wheel : | Yes |
| MIDI in out : | Yes |
| MIDI thru : | Yes |
| Feed type : | AC adapter |
| Headphone output : | Yes |
| Line output : | 2 jack balanced, 6,3 |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 442 mm |
| Width : | 267 mm |
| Height : | 92 mm |
| Weights : | 3.5 kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers








