Rode VideoMic Rycote condenser microphone for supercardiode cameras incl.
Item No. : 180214
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Supercardioïde |
The specialist's opinion
The RØDE VideoMic Rycote is a professional-grade 1/2 '' shotgun microphone for consumer video cameras and personal audio recorders.
The integrated Rycote suspension helps prevent vibration noise.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Power supply : | Piles |
| Frequency response : | 40 Hz - 20000 Hz |
| SPL Max : | 134dB |
| Impedance : | 200 ohm |
| Sensitivity : | -38dB re 1 Volt |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 65 x 102 x 250 mm |
| Diameter : | Output connectors: 3.5 stereo mini-jack |
| Weights : | 176g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Suspension Rycote |

Our specialists at your service
Video
