Rode VideoMicro - condenser microphone for video camera or digital camera
Item No. : 181264
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
The specialist's opinion
The Rode VideoMicro is a compact microphone designed to improve the audio quality of your videos.
Thanks to its small size and good sound reproduction, it will make a good travel companion.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Frequency response : | 100 - 20 000 Hz |
| SPL Max : | 140 dB |
| Sensitivity : | 22 mV |
| Else : | Plug & Play - without battery (supply voltage required: 3 V - 18 V supplied by the camera) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 8,0 cm |
| Weights : | 42 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Rycote lyre, SC2 connection cables and WS9 deluxe windshield |

Our specialists at your service
Video
