Yamaha YBB-321S silver in Bb
Item No. : 155252
| Tone : | Sib |
| Material : | Brass |
| Finishing : | Silvery |
Boullard Price:
7'990.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Versatile semi-professional Bb tub.
It will suit both the soloist and the orchestral musician.
It has 4 pistons in the same hand. Its rich sound and accuracy will delight many tubists. It is silvery here for a brighter sound and clearer overtones.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Tone : | Sib |
| Material : | Brass |
| Bore : | 18 mm |
| Bell diameter : | 381 mm |
| Pavilion : | Brass |
| Pistons : | Stainless steel |
| Water keys : | 3 |
| Finishing | |
| Finishing : | Silvery |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | About 9 kg |
| Accessories | |
| Accessoires : | Roller case with wheels |

Our specialists at your service
Brass




