Jupiter JTU1010S 4-piston snorkel silver
Item No. : 181064
| Tone : | Sib |
| Material : | Brass |
| Finishing : | Silvery |
The specialist's opinion
Quality snorkel.
Both mechanical and sound.
It will be very suitable for orchestral games or for a small brass ensemble. Its tone is round, rich and clear thanks to its silver finish. the 4 pistons are on the same hand and are positioned in an arc for better ergonomics.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Tone : | Sib |
| Material : | Brass |
| Bore : | 18 mm |
| Bell diameter : | 381 mm |
| Pavilion : | Brass |
| Pistons : | Stainless steel |
| Water keys : | 3 |
| Finishing | |
| Finishing : | Silvery |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | About 9 kg |
| Accessories | |
| Accessoires : | Roller case with wheels |
| Miscellaneous | |
| Specifications : | Golden brass mouthpiece |

Our specialists at your service
Brass




