Besson BE782-1-0 Tuba Besson International Eb
Item No. : 200901
| Tone : | Mib |
| Material : | Brass |
| Finishing : | Verni |
The specialist's opinion
Eb snorkel with good projection and good consistency.
The compensated pistons provide excellent accuracy, very popular in orchestras.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Tone : | Mib |
| Material : | Brass |
| Bore : | 17.30 mm |
| Bell diameter : | 483 mm |
| Pavilion : | Handmade brass |
| Pistons : | 4 compensated pistons (3 + 1) in stainless steel |
| Water keys : | 4 |
| Finishing | |
| Finishing : | Verni |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 11,8 kg |
| Accessories | |
| Accessoires : | Hard case with wheels with zipper, mouthpiece, cleaning cloth, piston oil |

Our specialists at your service
Brass




