Küng 2722 Superio Great Bass Maple stained
Item No. : 189378
| Register : | Double bass |
| Tone : | C |
| Material : | Stained maple |
The specialist's opinion
The "Made in Switzerland" flute!
The Superio flutes are designed for experienced flautists.
This Grande Bass is very beautiful, with a warm, full, deep and very round sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Register : | Double bass |
| Tone : | C |
| Material : | Stained maple |
| Fingering : | Baroque |
| Holes / Keys : | Double / 9 keys |
| Tuning fork : | 442 Hz |
| Cap height (block) : | Médium |
| Window : | Large |
| Bore : | Large |
| Parties : | 3 |
| Interior treatment : | Paraffin |
| Exterior treatment : | Matt lacquered |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 115 cm |
| Weights : | 1,8 kg |

Our specialists at your service
Flutes
