Bam Trumpet Trekking Chest
Item No. : 150081
| Instrument : | Trumpet |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
Compact trumpet backpack case.
Very simple but very effective.
The build quality is professional for a long lifespan. The instrument is well protected, the quality of the foam is superb. The pockets and compartments are very well thought out. There is a large compartment for mutes and other accessories. The cover par excellence.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Instrument : | Trumpet |
| Color : | Black |
| Outer material : | Tissu Cordura 1000 deniers résistant à l'eau |
| Interior material : | High density injected polyurethane foam protects the instrument from thermal shock |
| Pockets : | 1 |
| Accessories | |
| Accessoires : | Retractable backpack straps, strap with shoulder pad, adjustable, removable, deployable cover in case of rain |
| Dimensions and weight | |
| Exterior dimensions : | 560 x 280 x 230 mm |
| Interior dimensions : | Length: 49 cm, Pavilion: 13 cm |
| Weights : | About 2.7 kg |

Our specialists at your service
Wind instruments Accessories
