Fusion Urban for cornet black
Item No. : 171511
| Instrument : | Cornet |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
Lightweight, ergonomic case.
Very useful for those who often take their instrument out.
The pockets can hold scores, mouthpieces and various accessories. However, there is no protected space for the mutes, which are in the same compartment as the cornet.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Instrument : | Cornet |
| Color : | Black |
| Outer material : | Fabric |
| Interior material : | Mousse |
| Protection thickness : | 20 mm |
| Pockets : | 2 |
| Dimensions and weight | |
| Exterior dimensions : | 510 x 285 x 200 mm |
| Interior dimensions : | 450 x 235 x 140 mm |
| Weights : | About 1.5 kg |

Our specialists at your service
Wind instruments Accessories
