Bam 302S Noir ETUI SAX SOPRANO TREKKING
Item No. : 197138
| Instrument : | Saxophone soprano |
| Color : | Black |
The specialist's opinion
BAM 3020S backpack case for soprano saxophone.
Simple and efficient.
Professional build quality for a long life. Well protected instrument. Large and well thought out pockets.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Instrument : | Saxophone soprano |
| Color : | Black |
| Outer material : | Tissu Cordura 1000 deniers résistant à l'eau |
| Interior material : | High density injected polyurethane foam protects the instrument from thermal shock |
| Pockets : | 2 |
| Accessories | |
| Accessoires : | 2 retractable backpack straps, waterproof cover, strap with adjustable and removable shoulder pad |
| Dimensions and weight | |
| Exterior dimensions : | 74x23x18 cm |
| Interior dimensions : | Corps 66 cm, Pavillon 9 cm |
| Weights : | 2.9 kg |

Our specialists at your service
Wind instruments Accessories
