Pigini Peter Pan 72 basses 34 notes right hand
Item No. : 188869
| Voice : | 1 |
| BS Buttons : | 72 |
| Weights : | 4 kg |
Associated accessories
The specialist's opinion
The ideal accordion to start learning chromatic basses and standard basses, thanks to its convertor system.
With only 4kg, it is perfect for children who want to learn the accordion from an early age.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Chant | |
| Rows : | 4 |
| Voice : | 1 |
| Organization of voices : | 8' |
| Buttons : | 45 |
| Actual notes C. : | 34 |
| Extent : | sol/mi |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 72 |
| BS voice : | 3 |
| Chromatic basses | |
| BC voice : | 1 - 16' |
| BC Actual Notes : | 34 |
| BC extent : | mi/ré |
| Bellows | |
| Bellows finish : | Black |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 190 mm |
| Height : | 330 mm |
| Weights : | 4 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |


