Excelsior B-343 (TAM) (EXCELSIOR B-343)
Item No. : 188872
| Voice : | 3 |
| BS Buttons : | 108 |
| Weights : | 11 kg |
Associated accessories
The specialist's opinion
Magnificent baritone bass instrument with warm and generous tones, the Excelsior B-343 is the ideal companion for students in conservatories and music schools.
Thanks to its 3 voices, a light brio and 108 basses, it will be versatile, for all styles of music and all musicians.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 3 |
| Chin bars : | 4 |
| Register : | 7 |
| Organization of voices : | 16'+8'+4' |
| Buttons : | 87 |
| Actual notes C. : | 52 |
| Extent : | do#/mi |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 108 |
| BS voice : | 4 |
| Registre B.S. : | 7 |
| Chromatic basses | |
| BC voice : | 2 |
| Registre B.C. : | 3 |
| BC Actual Notes : | 49 |
| BC extent : | mi/mi |
| Bellows | |
| Bellows finish : | Black |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 440 mm |
| Width : | 210 mm |
| Height : | 410 mm |
| Weights : | 11 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |


