Castagnari Magica
Item No. : 153786
| Voice : | 3 |
| BS Buttons : | 96 |
| Weights : | 8.5 kg |
Boullard Price:
7'830.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Castagnari Magica is a musical instrument with 3 voices, 5 rows and 96 basses.
Available in two types of tuning (American or Musette), and crafted from solid cherry wood, the Castagnari Magica is designed to deliver a rich and powerful tone.
The notes are distinct and the sound is clear and precise. The build quality is exceptional and the design is elegant and timeless. The Castagnari Magica is a great option for professional and amateur musicians looking for a top quality instrument.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Voice quality : | A mano |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 3 |
| Register : | 3 |
| Organization of voices : | 16'+8'+8' |
| Buttons : | 72 |
| Actual notes C. : | 43 |
| Extent : | mi/sib |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 96 |
| BS voice : | 4 |
| Registre B.S. : | 5 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 200 mm |
| Height : | 370 mm |
| Weights : | 8.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

