Paolo Soprani IV Internazionale Occasion
Item No. : 177503
| Voice : | 4 |
| BS Buttons : | 120 |
| Weights : | 10.8 kg |
Second-Hand Price:
2'590.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
This second hand Paolo Soprani accordion, completely revised, is in perfect working order.
Its 4 musette voices and powerful basses give it a brilliant sound, suitable for Western music.
The little extra: small price for a big brand!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 4 |
| Register : | 9 |
| Organization of voices : | 16'+8'+8'+8' |
| Buttons : | 85 |
| Actual notes C. : | 52 |
| Extent : | mi/do# |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 120 |
| BS voice : | 5 |
| Registre B.S. : | 2 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 385 mm |
| Width : | 180 mm |
| Height : | 480 mm |
| Weights : | 10.8 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

