Saltarelle Bourroche
Item No. : 181038
| Voice : | 3 |
| BS Buttons : | 84 |
| Weights : | 7 kg |
Boullard Price:
6'990.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Compact and light chromatic accordion, the Bourroche is a warm and powerful sounding instrument with a perfect cherry wood finish.
Its automatic registers, its fluid mechanics and its 84 basses make the Bourroche an original instrument, ideal for accordionists, whether beginners or experienced.
The little extra: beautiful manufacturing at a low price!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Voice quality : | A mano |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 3 |
| Register : | 5 |
| Organization of voices : | 16'+8'+8' |
| Buttons : | 60 |
| Actual notes C. : | 37 |
| Extent : | mi/mi |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 84 |
| BS voice : | 4 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 314 mm |
| Width : | 197 mm |
| Height : | 380 mm |
| Weights : | 7 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

