Hohner Nova II 72 black
Item No. : 198012
| Voice : | 2 |
| BS Buttons : | 72 |
| Weights : | 7.2 kg |
The specialist's opinion
Developed in Franco-German collaboration, the Nova range has all the qualities of the big ones, with an unbeatable quality / price ratio.
The Nova models are equipped with a grid designed to ensure a balance between low and high frequencies.
The little extra: its robustness!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 2 |
| Register : | 2 |
| Organization of voices : | 8'+8' |
| Buttons : | 62 |
| Actual notes C. : | 36 |
| Extent : | sol/sol |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 72 |
| BS voice : | 4 |
| Registre B.S. : | 2 |
| Bellows | |
| Bellows finish : | Black |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 395 mm |
| Width : | 185 mm |
| Height : | 385 mm |
| Weights : | 7.2 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

