Cavagnolo Orchestra 5 New Tech Carbon Cabin Paint
Item No. : 198789
| Voice : | 3 |
| BS Buttons : | 96 |
| Weights : | 8.9 kg |
The specialist's opinion
The Cavagnolo Orchestra 5 is a versatile accordion with rich and varied tones.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cabin painting |
| Voice quality : | Tipo a mano |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 3 |
| Register : | 5 |
| Organization of voices : | 16'+8'+8' |
| Buttons : | 82 |
| Actual notes C. : | 50 |
| Extent : | ré#/mi |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 96 |
| BS voice : | 4 |
| Registre B.S. : | 3 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 410 mm |
| Weights : | 8.9 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | France |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

