Scandalli Air Mini C
Item No. : 210580
| Voice : | 3 |
| BS Buttons : | 96 |
| Weights : | 7.5 kg |
The specialist's opinion
The Air mini range is synonymous with modern design and development.
The models in this range represent a significant step forward: compact, lightweight, dynamic and ergonomic.
The fruit of in-depth development, the Air Line combines the Scandalli sound, both ancient and inimitable, with an innovative, bold and resolutely modern design.
Its great versatility allows complete customization, from original paintwork to folkloric decorations, including an all-black look.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Shiny black |
| Voice quality : | Super dural |
| Chant | |
| Rows : | 5 |
| Voice : | 3 |
| Register : | 5 |
| Organization of voices : | 16'+8'+8' |
| Actual notes C. : | 37 |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 96 |
| BS voice : | 4 |
| Registre B.S. : | 2 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Width : | 18 cm |
| Height : | 38 cm |
| Weights : | 7.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

