Scandalli Tierra OLive 96/37
Item No. : 193437
| Voice : | 4 |
| BS Buttons : | 96 |
| Weights : | 9.5 kg |
The specialist's opinion
Latest from the Scandalli brand, the Tierra models are original by their design.
In olive root or ziricote wood veneer, they offer a unique and neat look, without sacrificing the quality and the incomparable sound of Scandalli accordions.
The little extra: A compact and light instrument that will delight lovers of beautiful pieces!
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Olivier |
| Voice quality : | Super dural |
| Chant | |
| Voice : | 4 |
| Register : | 11 |
| Organization of voices : | 16'+8'+8'+4' |
| Actual notes C. : | 37 |
| Extent : | fa/fa |
| Basses standard | |
| BS Buttons : | 96 |
| BS voice : | 5 |
| Registre B.S. : | 5 |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 425 mm |
| Width : | 190 mm |
| Height : | 410 mm |
| Weights : | 9.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Italy |

Our specialists at your service
Chromatic accordions

