Saltarelle Le Bouebe
Item No. : 186906
| Voice C. : | 2 |
| Buttons B. : | 8 |
| Weights : | 3.15 kg |
Boullard Price:
2'100.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
A reasonable price and a high quality of manufacture make the Bouëbe the ideal diatonic accordion for beginners.
A precise and flexible mechanics, and a meticulous finish, are as many assets for a better learning.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Finishing : | Cherry tree |
| Chant | |
| Tone : | sol/do |
| Voice C. : | 2 |
| C-System : | 21 |
| Keyboard : | Gradin |
| Basses standard | |
| Buttons B. : | 8 |
| Voice B. : | 2 |
| Registre B. : | Blackout |
| Accessories | |
| Incl. strap : | Yes |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 276 mm |
| Width : | 148 mm |
| Height : | 275 mm |
| Weights : | 3.15 kg |

Our specialists at your service
Diatonic accordions

